Yeni Değerli Konutlar Vergisi

Bumin DOĞRUSÖZ

Mecliste Torba Kanun görüşülürken AK Parti ve İYİ Parti Grup Başkanvekilleri imzası ile verilen önergelerle Değerli Konutlar Vergisi baştan sona değişti, adeta yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemelere göre verginin aldığı yeni şekil veya yeni düzenlemeler sonucu ortaya çıkan tabloyu aşağıya özetliyorum. Ancak sıcak gelişmeyi aktardığım ve kabul edilen önergelerin yasalaşması zaman alacağından ayrıntıları daha sonraki yazılarıma bırakıyorum.

- Vergiye tabi konutların belirlenmesinde emlâk vergisi için belirlenmiş değere itibar edilecek ve bu değerin 5 milyon lirayı aşması halinde konut değerli kabul edilerek vergiye tabi olacak. Dolayısıyla vergiye tabi konutların belirlenmesinde TKGM’nin belirlediği değere bakılmayacak ve belirlenmiş değerler matrah olarak kabul edilmeyecek.
- TOKİ’nin sahip olduğu konutlar da vergiden istisna edildi.
- Türkiye sınırları içinde mesken nitelikli tek taşınmazı olan kişilerden hiçbir geliri olmayanlar ile geliri sadece emekli aylığından ibaret olanlara tanınan istisna kaldırıldı.
- Türkiye sınırları içinde mesken nitelikli tek taşınmazı olanların bu taşınmazları, emekli olup olmadıklarına veya gelir durumlarına bakılmaksızın, koşulsuz olarak vergiden istisna edildi.
- Birden fazla mesken nitelikli taşınmazı olanların, verginin kapsamına giren en düşük değerli mesken nitelikli tek taşınmazı da vergiden istisna edildi.
- Bu yeni istisnalar intifa hakkına sahip olunması hali ile tek meskene hisseli sahip olunması halinde de hisseyi de kapsayacak.
- TKGM’nin değer belirleme yetkisi kaldırılıyor. (Ancak geçmişte yapılmış değerlemelerin akıbeti konusunda önergelerde bir düzenleme yok.)

Bu arada vergi tarifesi de yeniden düzenlendi. Yeni tarifeye göre:
- Bina emlâk vergisi değeri, 5 milyon lira ile 7,5 milyon lira arası olanlar: 5 milyonu aşan kısım üzerinden binde 3 oranında
- Bina emlâk vergisi değeri, 7,5 milyon lira ile 10 milyon lira arası olanlar: 7,5 milyon liralık kısım için 7.500 lira, 7,5 milyon lirayı aşan kısım için binde 6 oranında
- Bina emlâk vergisi değeri, 10 milyon liradan fazla olanlar: 10 milyon liralık kısım için

22.500 lira, 10 milyon lirayı aşan kısım için binde 10 oranında vergi ödeyecekler.

Bir önemli yenilik de, gerek 5 milyon liralık sınırın, gerekse vergi dilimlerinin her yıl yeniden değerleme oranının yarısı kadar artacak alması. Daha önce yeniden değerleme oranı kadar artış öngörülmekteydi. Böylece Emlâk Vergisi Kanunundaki bir iç çelişki de giderilmiş oldu. Ancak bu konuda Cumhurbaşkanına artış oranını yeniden değerleme oranına kadar arttırma yetkisi verilmektedir.

Bir başka önergeyle de beyan yükümlülüğü izleyen yıla bırakıldı. Yani Tasarı Kanunlaşırsa, 2020’de bu vergi için beyanname verilmeyecek.

Bu arada TKGM’nin değer belirleme yetkisi kaldırılmakla birlikte, değişiklik öncesi tespit edilen değerlerin geçerliliğini sürdürüp sürdürmeyeceği konusu da şu an belirsiz. Eğer bu düzenlemelere göre belirlenmiş değerler konusunda açılan davalarda mahkemelerce geçersizliğine karar verilirse sorun çözülmüş olacak. Eğer davalar devam eder ve mahkemeler bu değeri bilirkişi yolu ile denetlemeye girişirlerse, değerler geçerli olarak ortada duruyor demektir.

Değişiklikleri kesin olarak Torba Kanun Teklifi’nin tümüyle kabul edilerek Meclisin web sayfasına konulmasıyla göreceğiz. Kesinleşme ise ancak Cumhurbaşkanının Kanunu imzalaması ve Resmi Gazete’de yayımlanması ile söz konusu olacak.

Ancak yeni düzenlemelerin de içerdiği bazı sorunlar var ve Anayasa karşısında tartışmalı olabilecek noktaları var. Ancak TKGM’nin sınırsız değerleme yetkisinin kaldırılması bile verginin yasallığı ilkesi açısından son derece olumlu. Vergi zaten gelecek yıl yürürlüğe gireceğinden aradaki zamanda da diğer sıkıntılı noktalar düzelebilir. Açılmış davaların akıbeti de bir başka sorun. Zira TKGM’nin değerleme işlemleri kanunun yürürlüğü itibariyle yapılmış geçerli birer hukuki işlem gibi gözüküyor. Bu nedenle yapılan değişikliklerin yürürlük tarihi de önem taşıyor.
Bütün bu değişiklikler, karşımıza 7194 sayılı Kanun’la öngörülenin dışında bambaşka, ama biraz daha adil bir değerli konutlar vergisi çıkartıyor. Peki o zaman, ortak akıl acaba niçin baştan aranmadı, hukuk ilkelerine baştan itibar edilmedi de yaklaşık 200 bin mesken sahibine bunca eziyet neden çektirildi diye sormak da gerekiyor.

- Dünya -

YASAL UYARI:
BİST isim ve logosu "Koruma Marka Belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. BİST ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen BİST'e ait olup, tekrar yayınlanamaz. Veriler tarafından sağlanmaktadır. BİST hisse verileri 15 dakika gecikmelidir.